5 podstawowych błędów, przez które nie możesz zacząć mówić w języku angielskim.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Poznaj 5 błędów, przez które nie możesz zacząć swobodnie mówić po angielsku.

5 podstawowych błędów, przez które nie możesz przełamać bariery mówienia w języku angielskim.

Zaczynasz naukę języka angielskiego kolejny raz od początku?

Uczysz się, ale czujesz że wciąż dreptasz w miejscu?

Masz już jakąś podstawową wiedzę, ale nie możesz zacząć mówić?

A może dopiero masz zamiar nauczyć się rozmawiać po angielsku?

Najpierw wspólnie uświadomimy sobie  co tracisz nie znając tego języka, a następnie poznasz 5 najczęściej popełnianych błędów, przez które nie możesz przełamać bariery mówienia w języku angielskim.

Będę tutaj starał się udowodnić przewagę i korzyści jakie daje nauka na odpowiednim, podkreślam odpowiednim kursie. Odpowiednim oczywiście do Twoich potrzeb. Bo trzeba wiedzieć, że czymś innym jest przygotować się do egzaminu z matury lub międzynarodowego certyfikatu, a czymś innym nauczyć się po prostu mówić, gdy egzaminu zdawać nie trzeba na przykład pisemnie.

I oczywiście możesz się z tym nie zgodzić. Warto jednak podstawić siebie do poniższych sytuacji, żeby uświadomić sobie którym miejscu jesteś. Być może pomoże Ci to poradzić sobie z tym problemem?

Zastanawiałaś/eś się kiedyś co w ogóle tracisz nie znając tego języka?
Wszystko zależy od sytuacji w której się znajdujesz. Jeśli np. jesteś rodzicem dzieci w wieku szkolnym, to tracisz możliwość pomagania im w nauce tego języka w szkole. A wierz mi, prędzej czy później takiej pomocy będą potrzebować.

Jeśli uwielbiasz oglądać filmy i seriale np. na „Netflix”, czy coraz bardziej modnym ostatnio „Disney +” to znając angielski zauważysz, jak często napisy w języku polskim potrafią się różnić od wypowiadanych słów. Różnica choć czasem niewielka, ale może zamazać przekaz, albo go osłabić.

A życie w „Wielkim mieście”? W dzisiejszych czasach powszechnej globalizacji, z pewnością nieraz słyszałaś/eś osoby w różnych miejscach publicznych rozmawiające po angielsku.
Czy wtedy pomyślałaś/eś? „Wow! Ja też tak chcę!”. A może „Kurczę… żeby tylko o coś mnie nie zapytali, bo będzie siara…”
Albo co gorsza jeśli taka sytuacja zdarzyła się w firmie w której pracujesz. Jak się wtedy czułaś/eś?

Takich obszarów jak powyższe można by wymieniać jeszcze wiele.

Oto 5 najczęściej popełnianych błędów, przez które nie możesz zacząć swobodnie rozmawiać po angielsku.

 1. Kupujesz na przykład aplikację…
  Kupujesz na przykład aplikację, dostęp do serwisu online, albo po prostu książkę z dodatkiem w postaci nagrań i startujesz samodzielnie do nauki…

  Możesz się zdziwić jak ogromna ilość osób myśli, że jak kupiły narzędzia to już mają wiedzę. Mija kilka dni, w najlepszym przypadku tygodni, po czym kupione materiały zostają zapomniane i pokrywają się kurzem…  Tracisz zapał i czasu jakoś dziwnie brakuje…

  Jak sobie z tym radzić? Np. przychodząc do Szkoły Językowej. Zobowiązujesz się wtedy przed innymi osobami czyli publicznie, do uczestniczenia w kursie. Podpisujesz bowiem zobowiązanie. Poza tym masz relację z co najmniej jedną osobą jeśli pracujesz indywidualnie lub z grupą co też wpływa bardzo motywująco!

 2. Brak treningu mówienia w grupie.
  Brawo! Należysz do tej bardzo niewielkiej grupy osób, którym wytrwałości nie brakuje. Nie masz jednak możliwości rozmawiania, bo nie masz z kim. Tracisz możliwość otwierania się na komunikację werbalną. Nie ma nikogo kto mógłby wytłumaczyć Ci potrzebne zagadnienia w zrozumiały i przejrzysty sposób. Nikogo kto pomógłby Ci w korygowaniu wymowy, zrozumieć idiomy itp.

  W Szkole Językowej przeciwnie, po prostu dostajesz to wszystko!

 3. „Wciąż od nowa”
  Może zaczynałaś/eś już kilka razy, za każdym razem „od początku” uczyć się języka angielskiego, ale traciłaś/eś zapał bo nie było oczekiwanych rezultatów? W pewnym momencie zaczyna brakować systematyczności Poza tym, zawsze przecież są Po co więc robić w kółko to samo skoro to nie przynosi efektów?

  Rzecz banalna wydawałoby się. Jakże często jednak o tym zapominamy! Częstym błędem jest właśnie zaczynanie z tego samego miejsca i niestety… kończenie mniej więcej w tym samym miejscu. Czy w taki sposób zajdziesz dalej?

  Jak powiedział Albert Einstein “Tylko głupiec robi wciąż to samo i oczekuje innych rezultatów”.

  We Freedom – Kursy Językowe pomożemy Ci zmienić metodę nauki wykorzystując całą dostępną nam wiedzę na temat procesów uczenia się i zapamiętywania, szczególnie w obszarze mówienia i rozumienia.

 4. Zbyt duże wymagania w stosunku do siebie.
  Na rynku dostępne są kursy które obiecują, że bardzo szybko nauczysz się języka. Extremalny przykład: Jedna z firm produkujących kursy obiecuje że nauczysz się w 2 tygodnie!
  Takie „obiecanki cacanki” mogą powodować, że jeśli nam się coś takiego nie uda to znaczy że z nami jest coś nie tak. Może to wpędzać w błędne przekonanie, że nauka angielskiego nie jest dla nas. Że totalnie nie mamy do tego talentu i po co w ogóle się za to zabierać.

  Nic bardziej mylnego! Nauczyłaś/eś się języka polskiego? To i angielskiego możesz! I oczywiście – jednym przyjdzie to łatwiej, inni będą musieli popracować trochę bardziej. Zależy to od pewnych predyspozycji. Jedno jest pewne: Nauczyłaś/eś się języka polskiego? To i angielskiego możesz!

 5. „Ciśnienie” i lęk dotyczący poprawności gramatycznej, akcentu itp.
  Tak bardzo starasz się mówić poprawnie, że zastanawianie się nad odpowiednią formą, końcówką, akcentem, staje się jak przysłowiowe kłody pod nogi. Powoduje powstanie tak zwanej bariery językowej. Zwyczajnie – nie mówisz bo za dużo myślisz!

  Jak sobie z tym radzić? Na kursie we Freedom – Kursy Językowe nie ma czasu na myślenie. Dosłownie! Poprzez sposób prowadzenia zajęć pracujemy nad wyrobieniem tak zwanych automatyzmów. Żebyś nie musiał/a zastanawiać się nad tym w jaki sposób powiedzieć. Wystarczy, że wiesz „co” chcesz powiedzieć – a wtedy „jak” przyjdzie samo. Nawet nie będziesz wiedzieć skąd.

  Wiesz już jakie są najczęstsze błędy które powodują że nie możesz zacząć rozmawiać swobodnie po angielsku.

  Wiesz również w jaki sposób we Freedom – Kursy Językowe  pomagamy sobie z tym radzić.

  Rozwiąż bezpłatnie test i dowiedz się kiedy są zajęcia dla Ciebie!

Możesz przyjść i wypróbować nasze kursy nic nie tracąc. Sprawdź naszą gwarancję satysfakcji!

Damian Królicki – właściciel
manager, pasjonat rozwoju osobistego.
Od 2007 roku pomaga klientom  „Freedom – Kursy Językowe” w osiąganiu celów językowych.

Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec 4 synów i 2 córek.