7 powodów dlaczego warto uczyć się języka angielskiego.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

Umieć porozumieć się za granicą, obejrzeć film anglojęzyczny bez lektora i napisów, zabłysnąć w towarzystwie gdy spotkamy jakiegoś obcokrajowca – to oczywiste i bardzo praktyczne zalety znajomości języka obcego.  Ale czy oprócz tych oczywistych, są jeszcze jakieś inne? Tak zwana wartość dodana? Okazuje się, że takich powodów jest co najmniej kilka.

Fajnie jest wiedzieć że można na sobie samym polegać, prawda? Mieć zaufanie do siebie. Mieć doświadczenie, że potrafię sobie dobrze radzić i nawet w trudnych sytuacjach życiowych znajdować rozwiązanie. Długo zachować sprawność i jasność umysłu. Mieć zdrowe poczucie dumy i własnej wartości.

Czy uczenie się języka obcego może mieć wpływ na powyższe a także inne aspekty naszego życia?

Poznaj Siedem nieoczywistych powodów dla, których warto uczyć się nie tylko języka angielskiego, ale w ogóle języków obcych.

 1. Pomaga zachować jasność umysłu do późnych lat
  O zachowanie sprawności naszego ciała dbamy np. biegając, ćwicząc na siłowni, czy uprawiając jakikolwiek inny sport. Inaczej mówiąc zmuszamy nasze ciało do wysiłku. Żeby jak najdłużej zachować sprawność umysłu także możemy go ćwiczyć! Ćwiczyć czyli zmuszać do wysiłku.

  A jak można to zrobić? No właśnie ucząc się języka obcego.
  Naukowcy z Luksemburskiego Centrum Badań nad Zdrowiem udowodnili że znając więcej niż dwa języki pomagamy sobie w utrzymaniu dobrej pamięci przez długie lata. Co ciekawe znajomość czterech języków pomaga zmniejszyć problemy z pamięcią aż pięciokrotnie.

 2. Pomaga chronić przed Alzheimerem i demencją starczą.

  Grupa naukowców z Toronto wykazała na podstawie przeprowadzonych badań, że u osób znających drugi język objawy tej choroby mogą pojawiać się nawet 5 lat później niż u osób znających tylko jeden język.

 1. Rozwija wyobraźnię.

  Nauka języka obcego rozwija nie tylko wyobraźnię ale także umiejętność logicznego myślenia. Dzieje się tak dzięki temu, że komunikując się w różnych językach, musimy sprawnie przechodzić z jednej struktury językowej w drugą. Przez to zachodzą w korze przedczołowej procesy które rozwijają nasze funkcje poznawcze.

 1. Znając język obcy zwiększasz swoje szanse na znalezienie lepszej pracy.

  Wystarczy przejrzeć oferty pracy np. na Jooble czy innym serwisie z podobnymi ogłoszeniami. Oferty z wynagrodzeniem od 10 tys. Miesięcznie wzwyż najczęściej napisane są po angielsku a znajomość tego języka na dane stanowisko jest po prostu wymagana.

  Kilka lat temu pojawił się też ciekawy trend dotyczący zatrudniania specjalistów w korpo czy innych dużych, dobrze zarządzanych przedsiębiorstwach działających na rynkach zagranicznych. Zauważyli oni, że korzystniej jest zatrudnić nowego pracownika z dobrą znajomością języka angielskiego i przeszkolić go z wiedzy specjalistycznej, niż specjalistę bez znajomości języka!

 1. Mniej stresu na codzień?!

  Powszechnie wiadomo że trudne sytuacje życiowe, różnorodne problemy które spotykamy w naszym życiu, po prostu generują stres. Badania pokazują, że ludzie znający drugi język mają lepiej rozwinięte zdolności analityczne, są bardziej kreatywni i dzięki temu łatwiej przychodzi im rozwiązywanie problemów i znajdowanie alternatywnych rozwiazań.

 1. Pomaga w przyswajaniu wiedzy z różnych innych dziedzin.

  Naukowcy z Uniwersytetu York w Toronto przeprowadzili eksperyment, w którym podzielili dzieci w wieku 4 – 8 lat na cztery grupy:  pierwsza grupa to były dzieci  mówiące wyłącznie po angielsku, druga, trzecia i czwarta  to dzieci dwujęzyczne, mówiące w różnych językach każda z grup. Dzieci z  trzech dwujęzycznych grup były w testach zawsze lepsze od dzieci mówiących tylko po angielsku.

   

 1. Lepiej odnajdziesz się dzisiejszej rzeczywistości pełnej zmian które niesie ze sobą globalizacja.

  Pośród ośmiu kompetencji, uznanych przez Radę Europy za kluczowe, porozumiewanie się w językach obcych znalazło się na drugim miejscu.

  Kompetencje te są definiowane jako połączenie wiedzy, umiejętności i postaw odpowiednich do sytuacji. Kompetencje kluczowe to te, których wszystkie osoby potrzebują do samorealizacji i rozwoju osobistego, bycia aktywnym obywatelem, integracji społecznej i zatrudnienia.

Poznałeś właśnie 7 nieoczywistych powodów dlaczego warto uczyć się języków obcych.

Co o tym wszystkim myślisz? Co teraz czujesz? Czy zgadzasz się że warto?

Nie uczysz się jeszcze języka angielskiego lub innego języka obcego? Może warto teraz zacząć?

A może znasz już język w jakimś stopniu i myślisz żeby rozwijać te kompetencje?

Jeśli chciałbyś spróbować daj znać. Wystarczy że klikniesz przycisk “zapytaj o kurs” i wypełnisz krótki formularz kontaktowy.
Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą o dogodnej porze.

Możesz też zapisać się na nasz newsletter, jeśli chciałbyś otrzymywać treści dotyczące uczenia się języków.

Damian Królicki

Damian Królicki

założyciel Freedom – Kursy Językowe, Centrum Kształcenia "Lider", Biura Tłumaczeń "Linguae"
Manager, pasjonat rozwoju osobistego.
Od 2007 roku pomaga klientom „Freedom – Kursy Językowe” w osiąganiu celów językowych.

Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec 4 synów i 2 córek.